Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach

ŻYCIE PARAFII

Początki

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach powstała 1.07.2011, powołana dekretem ks. Bp Jana Bernarda Szlagi (ostatnia parafia powołana przez Bp. Szlagę). Została ona wyłoniona z parafii pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach. Kościołem parafialnym jest poewangelicka świątynia, którą zaczęto budować w 1879 r., a zakończono 1881. Kościół zbudowany w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Znajduje się przy dzisiejszej ul. Szkolnej 5 i od strony południa częściowo otoczony jest fragmentami dawnych murów obronnych. Do roku 1945 świątynia była własnością skarszewskiej gminy ewangelickiej. Po zakończeniu działań wojennych, zbór służył jako magazyn użytkowany przez Państwowe Zakłady Zbożowe.

Modernizacje

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach przejęła kościół poewangelicki wraz z przyległym placem 15 września 1987 r. Na przełomie grudnia i stycznia 1987/1988 r. trwały prace elektryfikacyjne, a od kwietnia do maja 1988 r. kościół zradiofonizowano. Także w maju na wieży umieszczono dzwon, który pochodził z tej świątyni. 28 sierpnia 1988 r. po raz pierwszy w odnowionym kościele poewangelickim została odprawiona Msza Święta. Kościół poświęcił Biskup Chełmiński Marian Przykucki i nadał mu wezwanie św. Maksymiliana Marii Kolbego. 6 lipca 1990 r. w kościele została zamontowana droga krzyżowa z XIX w., pochodząca ze świątyni w Garczynie. W 1993 r. w dokonano wymiany blachy na dachu. 26 września 1994 r. zostały zamontowane w kościele cztery witraże. W 2001 r. wokół kościoła zbudowano nowe ogrodzenie.

Współcześnie

Od 2011 r. gdy powstała samodzielna parafia, świątynia zaczęła pięknieć. Prace rozpoczęto od zakupu 21 głosowych organów. Następnie świątynia otrzymała zabytkowe ołtarze i wymieniono ławki. Ze względu na przeciekający dach i słabą konstrukcję, dokonano wymiany pokrycia dachowego wraz z więźbą dachową i zmieniono poszycie z dawnego blaszanego na nowy z dachówki. Wnętrze kościoła zostało wymalowane i odświeżone. Zamontowano również nowe oświetlenie i nagłośnienie. Największą inwestycją była budowa repliki kościoła, którą protestanci zbudowali w ciągu doby z 14 na 15 września 1741 roku. Ówczesny wojewoda i starosta skarszewski zgodził się bowiem na budowę protestanckiej świątyni pod warunkiem, że zostanie wzniesiona ona w ciągu doby. Rozebrano wówczas stary zbór i na i w miejscu tym wybudowano nowy z tzw. muru pruskiego. Wzniesiona w ciągu doby świątynia przetrwała do XIX wieku. Budowę repliki rozpoczęto w nocy z 14 na 15 września 2013 r. i trwała ona 23 godziny i 48 min. W 2014 roku zbudowano plebanię nowopowstałej parafii, a w 2016 wybudowano nową kostnicę. W 2017 r. udało się zagospodarować całe otoczenie przy plebanii i kościółku, gdzie powstały duże parkingi.